úno21

5 důvodů, proč investovat právě teď

Napsal // Viktor Hostinský Kategorie // O investování

Poslední dobou se v Čechách o investování a akciích mluví a píše stále častěji. Dokonce naši zákonodárci konečně otevřeli oči a postavili důchodovou reformu na dlouhodobém investování úspor občanů do akcií a dluhopisů. Připadá mi ale, že lidé jsou stále velice nedůvěřiví a valná většina své těžce naspořené peníze drží od akcií na míle daleko. Na první pohled se to může zdát rozumné – Řecko před krachem, zadlužená Evropa i Amerika, nezaměstnanost, volby v Americe – a postoj „vzbuďte mě, až to všechno skončí“, vypadá logicky jako nejlepší řešení. Pokud ale odložíte prodejechtivé noviny, a prostudujete pár aktuálních statistik, zjistíte, že se věci mají jinak.

1) Akcie se prodávají za atraktivní ceny.

Akcie jsou podíly ve společnostech. A skutečná hodnota společnosti je dána jejími zisky, zejména těmi budoucími. Pokud chci tedy zjistit, jestli je cena akcie na burze levná nebo drahá, můžu jí porovnat právě s očekávanými zisky společnosti. Dlouhodobě se akcie 500 největších společností v americe (index S&P 500) prodávali v průměru za 15-ti násobek očekávaných zisků. Nyní se tyto akcie prodávají za 11-ti násobek, tedy téměř s 30ti procentní slevou.

Pětileté státní dluhopisy ČR mají průměrný výnos do splatnosti okolo 2,5% p.a, a desetileté americké dluhopisy nesou něco pod 2%. Průměrný dividendový výnos akcií z Indexu Dow Jones je dnes 2,7%, a například průměrný dividendový výnos akcií ve fondu ING High Dividend CZK je 3,6%. To je podruhé za padesát let, kdy dividendové výnosy převyšují úroky z dlouhodobých dluhopisů.

Mimo to výnosy společností rostly dvoucifernými čísly v posledních 7 kvartálech a v roce 2012 se očekává další růst okolo 10%. Podniky stáhly kvůli obavám z recese spoustu hotovosti, a jen podniky z S&P 500 teď mají na účtech 2,1 bilionu dolarů (kdyby vytvořily stát, byl by to 7. největší stát světa). Hotovost teď mají k dispozici pro nové investice a nabírání zaměstnanců. A takhle bych mohl pokračovat dál.

2) Svět se stává zdravější a bohatší

Podívejte se na video BBC, které natočil Hans Rosling (k dispozici jsou české titulky). Pak si zkuste odpovědět na otázku, co vývoj světové populace znamená pro podniky, jejichž akcie držím.

 

Pokud vám to pořád nedochází, podívejte se na prezentaci společnosti Franklin Templeton - Global Vision 2020.

3) Historie ukazuje, že po špatných obdobích přicházejí období dobrá

Stejně jako v přírodě platí, že i v byznysu přežívají jen ti nejsilnější. Finanční krize a dluhové problémy států byly velkou zatěžkávací zkouškou pro mnoho firem po celém světě, a mnoho z nich tento test neustálo. Ti, co přežijí, ale ukáží svou sílu, a podle přísloví „co tě nezabije, to tě posílí“ budou mít skvělou výchozí pozici pro další rozkvět.

Akciové trhy - špatná desetiletí jsou následována dobrými

Zvětšit obrázek

V historii bylo 12 období, kdy akcie S&P 500 vydělaly v průměru ročně méně než 4%. Poslední dekádu zakončily výnosem pouhých 2,9% včetně dividend a poprvé od roku 1861 vykázaly za dekádu nižší výnosy než dluhopisy. Neumím předvídat, co se bude dít příštích 10 let, ale historie jasně ukazuje, že po špatných obdobích přicházejí období dobrá.

4) Inovace nás opět překvapí

Na seminářích mi občas někdo z poradců namítne, že svět už všechno vymyslel a že už není, co bychom vymýšleli dalšího. Myslím, že to samé říkali lidé před 10, před 100 a možná i před 1000 lety.

Inovace je zásadní slovo ve většině světově úspěšných firem. Ať už je to oblast nanotechnologií (představte si triko jemné jako hedvábí, které mění barvu, kdy si vzpomenete a kterým neproletí kulka), zelených energií (energeticky soběstačné doby, elektro auta…), medicíny (představte si robota o velikosti krevní buňky kterého vám vpraví injekcí do těla aby provedl operaci) nebo informačních technologií (přestavte si, že budete platit za software a hardware podle toho, kolik spotřebujete, podobně jako dnes platíte elektřinu). Svět má pořád kam směřovat!

5) Inflace hrozí víc než kdy jindy

Podívejte se, jaké byly ceny v roce 1990 a kolik co stojí dnes. Na těchto slidech vidíte, jak by se vyvíjela vaše životní úroveň, pokud byste celoživotní úspory vložili v roce 89 na účet a chtěli žít z úroků.

Jaký je rozdíl mezi Intranetem a VHI portálem?

Na intranetu najdete všechny potřebné formuláře a dokumenty jednotlivých finančních společností. Do VHI portálu zadáváme všechny vaše kllienty a smlouvy, které jako poradce uzavřete a najdete tam také naskenované dokumenty k jendotlivým smlouvám.
Intranet: http://vhi.cz/intranet.
VHI portál: každý VZ po zaslání potřebných dokumentů včetně podepsané smlouvy a po registraci u ČNB dostane svůj jedinečný odkaz.

Proč mi nejde na INTRANETU stáhnout dokument/aplikace/formulář?

Zkontrolujte si přihlášení. Pokud nejste přihlášen, dokument nelze stáhnout, ale vidíte pouze tlačítko detail.

Nefunguje mi odkaz pro první přihlášení do VHI portálu, je možné získat nový?

A níže vidíte, jak by se vyvíjela vaše životní úroveň, pokud byste úspory investovali do portfolia, složeného 50% Akcie a 50% Dluhopisy

Kde si můžu objednat smlouvy na investice?

Smlouvy na investice si každý poradce objednává u jednotlivých společností sám. Objednávání smluv:
Conseq - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Atlantik - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Generali Investments CEE - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Amundi - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
J&T Bank - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kde si můžu objednat smlouvy penzijních společností a pojišťoven?

Některé penzijní společnosti a pojišťovny nám umožňují si smlouvy objednat v papírové podobě. V tomto případě použijte objednávkový formulář: Intranet - Prostor VHI - Postup a formuláře potřebné k uzavírání obchodů - Další informace a dokumenty - Objednávka formulářů.
V opačném případě, kde si jednotlivé smlouvy stáhnete či vytvoříte online, dohledáte na našich stránkách vhi.cz pod jednotlivými společnostmi.

Uvědomme si, že jedinou hodnotou peněz je jejich kupní síla. Vaše úspory jsou tedy každý rok požírány inflací, pokud se nerozmnožují dostatečně rychle. Obyčejná průměrná 3,5% inflace vám z vašich úspor za deset let ukrojí 1/3. My češi zbytečně přeceňujeme riziko investování, které z dlouhodobého hlediska prakticky neexistuje, a totálně podceňujeme riziko inflace, které je z dlouhodobého hlediska fatální.

Naším posláním ve VHI je dávat lidem finanční svobodu. A prvním krokem, který nás čeká je udělat z národa spořilů národ investorů. Pište prosím do diskuse níže své názory, postřehy a zkušenosti. A pokud to půjde, pomáhejte nám šířit myšlenky finanční svobody, třeba jenom tím, že přepošlete známým odkaz. Budu také rád, když napíšete svůj komentář.